Capital Fall Classic 2019 Boys Weekend Recap

Capital Fall Classic 2019 Boys Weekend Recap

Boys Weekend (Nov. 23-24)
Brackets | Full Results | College Coaches
Follow @RSKTournaments

The final set of 2020 Jefferson Cup automatic bids were clinched on Sunday as the Capital Fall Classic Boys Weekend came to a close.

Played from November 23-24, the Capital Fall Classic Boys Weekend marked the third and final weekend for the end-of-season tournament, which set a new attendance record this year with over 650 total teams.

A total of 288 teams competed in the Boys Weekend across the U9-U19 age groups, with Premier Division winners receiving automatic bids in the prestigious Jefferson Cup this spring. As the marquee fall event of the Richmond Strikers Tournament Series, the Capital Fall Classic serves as the only qualifying event for the nationally top-ranked Jefferson Cup.

See below for a full listing of champions and finalists from the Capital Fall Classic 2019 Boys Weekend:

*Premier Division Champions Qualify for 2020 Jefferson Cup

U9

Orange Division
Champion: Richmond Strikers 11 Elite (VA)
Finalist: Alexandria 2011 Red (VA)

Black Division
Champion: Alexandria 2001 Blue (VA)
Runner-Up: Richmond Strikers 11 Premier Black (VA)

U10

Premier Division
Champion: Richmond Strikers 10 Elite (VA)
Finalist: Alexandria 2010 Red (VA)

Superior Division
Champion: FC Richmond ’10 Navy (VA)
Finalist: Alexandria 2010 White (VA)

Classic Orange Division
Champion: FC Richmond ’10 Forest (VA)
Finalist: Dynamo SC 10 Grey (VA)

Classic Black Division
Champion: Richmond Strikers 10 Premier Grey (VA)
Finalist: RSK Chesterfield Elite White II (VA)

U11

Premier Division
Champion: Wake FC 09 Raleigh Gold (NC)
Finalist: Richmond Strikers 09 Elite (VA)

Superior Orange Division
Champion: Laurel Lions White (MD)
Finalist: Richmond Kickers Elite Black 09 (VA)

Superior Black Division
Champion: Richmond Strikers 09 Premier Black (VA)
Finalist: Richmond Kickers Collegiate Sounders 09 (VA)

Classic Orange Division
Champion: YMS 2009 Strikers (PA)
Finalist: FC Richmond Metro ’09 (VA)

Classic Black Division
Champion: Barca Academy Northern VA 09 Blue (VA)
Finalist: OBX Storm Academy 09 (NC)

U12

Premier Division
Champion: Richmond Kickers Elite Red 08 (VA)
Finalist: Richmond Strikers 08 Elite (VA)

Superior Orange Division
Champion: McLean 08 Green (VA)
Finalist: Alexandria 08 White (VA)

Superior Black Division
Champion: Shenandoah FC Elite 08 Red (VA)
Finalist: SMS Strikers White (MD)

Classic Orange Division
Champion: Virginia Beach City FC MLDA – VAFC 08 (VA)
Finalist: Blue Ridge United 08 Orange (VA)

Classic Black Division
Champion: Dynamo SC 08 Grey (VA)
Finalist: Richmond Strikers 08 Premier White (VA)

U13

Premier Division
Champion: Richmond Strikers 07 Elite (VA)
Finalist: Richmond Kickers Elite Red 07 (VA)

Superior Orange Division
Champion: Wake FC Benfica (NC)
Finalist: Old Line FC Select (MD)

Superior Black Division
Champion: Yorktown FC Gunners (VA)
Finalist: Richmond Kickers Elite White 07 (VA)

Classic Orange Division
Champion: Gunston Premier United 07 (VA)
Finalist: Richmond Strikers 07 Premier (VA)

Classic Black Division
Champion: Richmond Kickers South River City 07 (VA)
Finalist: Richmond Kickers Central 07 (VA)

U14

Premier Division
Champion: Shenandoah Valley United 06 Blue (VA)
Finalist: West Virginia FC 06 Red (WV)

Superior Orange Division
Champion: Virginia Rush 06 Nero (VA)
Finalist: Bowie Youth 06 Select (MD)

Superior Black Division
Champion: Hulmeville SC Attack (PA)
Finalist: Richmond Kickers Elite Black 06 (VA)

Classic Orange Division
Champion: Blue Ridge United 06 Orange (VA)
Finalist: Dynamo SC 06 Elite (VA)

Classic Black Division
Champion: Smithfield Fire (VA)
Finalist: VSA 06 Premier Royal (VA)

U15

Premier Division
Champion: Pitt Greenville SA 05 (NC)
Finalist: Bowie Youth 05 Stampede (MD)

Superior Orange Division
Champion: BAFC Sharks (MD)
Finalist: Richmond Kickers Elite Black 05 (VA)

Superior Black Division
Champion: Olympiacos DC 05 (VA)
Finalist: Arlington SA 05 Blue (VA)

Classic Division
Champion: FC Richmond Metro 05 (VA)
Finalist: VSA 05 Premier Red (VA)

U16

Premier Division
Champion: FC Richmond Magic 04 (VA)
Finalist: Richmond Strikers 04 Elite Black (VA)

Superior Orange Division
Champion: Fredericksburg FC 04 Black (VA)
Finalist: Virginia Rush 04 Nero (VA)

Superior Black Division
Champion: PWSI Courage 04 Pride (VA)
Finalist: Richmond Strikers Elite Black 04 (VA)

Classic Division
Champion: Valley AFC Xpress 04 Green (VA)
Finalist: PWSI Courage 04 Red (VA)

U17

Premier Orange Division
Champion: FC Richmond Magic 03 (VA)
Finalist: Richmond United Pre-DA (VA)

Premier Black Division
Champion: VSA 03 Premier Red (VA)
Finalist: Blue Ridge United 03 Orange (VA)

Superior Division
Champion: Shenandoah Valley United 03 Blue (VA)
Finalist: Golden Ball 03 Gold (VA)

Classic Division
Champion: Valley AFC Xpress 03 Green (VA)
Finalist: Beach FC 03 Black Cruyff (VA)

U18/U19

Premier Division
Champion: FC Richmond Magic 01 (VA)
Finalist: Richmond Kickers Elite 01 NPL (VA)

Superior Orange Division
Champion: ABGC 2001 (VA)
Finalist: Golden Ball 01 Gold (VA)

Superior Black Division
Champion: PWSI Courage 02 Red (VA)
Finalist: Shenandoah Valley United 02 Blue (VA)

Classic Orange Division
Champion: Valley AFC Xpress 01 Skyline Premier (VA)
Finalist: VIP United FC Jaguars (VA)

Classic Black Division
Champion: Virginia Beach City FC MLDA – VAFC 02 (VA)
Runner-Up: Baystars Barracudas (VA)

Tournament Partners

river city

river city

SportsBackers

Visit Henrico

Visit Henrico

BWW

BWW

no title

Smart Box

Smart Box

no title

Strategic Partners

anthonytravel

anthonytravel

richmond strikers

richmond strikers

nike

nike

usclub

usclub